PRE SEASON SALE | UPP TILL 60%
Fynda förra årets produkter till grymma priser

Rep & Slingor

Nyhet
/images/product/medium/80315.jpg
False
/images/product/medium/78863.jpg
False
/images/product/medium/78862.jpg
False
/images/product/medium/53886.jpg
False
/images/product/medium/78864.jpg
False
/images/product/medium/78861.jpg
False
/images/product/medium/53887.jpg
False
/images/product/medium/54484.jpg
False
-29%
/images/product/medium/58844.jpg
False
/images/product/medium/32847.jpg
False
Black Diamond 10 mm Dynex Runner, 120 cm - Slitstark slinga för klättring
-29%
/images/product/medium/54550.jpg
False
/images/product/medium/54547.jpg
False
-16%
/images/product/medium/47297.jpg
Purple
True
Dmm Dynatec Open Sling 8Mm 60 Cm - Dynatec-slinga
-29%
/images/product/medium/58846.jpg
False
/images/product/medium/34698.jpg
False
Black Diamond Dynex Runner, 60 cm - Slitstark slinga till klättring
-23%
/images/product/medium/54477.jpg
False
/images/product/medium/75399.png
False
-24%
/images/product/medium/47296.jpg
Green
True
Dmm Dynatec Open Sling 8Mm 240 Cm - Dynatec-slinga
-31%
/images/product/medium/72805.png
False
-18%
/images/product/medium/54480.jpg
False
/images/product/medium/31808.jpg
False
Black Diamond 18 mm Nylon Runner, 120 cm - Hållbar slinga till klättring
/images/product/medium/58226.jpg
False
Edelrid Parrot 9,8Mm 50M - Ett robust klätterrep från Edelrid.
/images/product/medium/72443.jpg
Red
True
/images/product/medium/75392.png
False
/images/product/medium/34701.jpg
False
Black Diamond Nylon Runner, 60 cm - Hållbar slinga till klättring
-22%
/images/product/medium/56457.jpg
Red
True
Dmm Dynatec Open Sling 8Mm 120Cm - En tunnare Dyneema slinga från DMM.
-21%
/images/product/medium/54476.jpg
False
/images/product/medium/65203.jpg
False
/images/product/medium/54479.jpg
False
/images/product/medium/62087.png
False
Edelrid Boa 9,8Mm 50M, sportklättringsrep
-36%
/images/product/medium/61611.jpg
False
/images/product/medium/58217.jpg
False
Edelrid Boa 9,8Mm 60M - Ett lätt sport-klätterrep från Edelrid.
/images/product/medium/54478.jpg
False
-25%
/images/product/medium/54548.jpg
False
/images/product/medium/79502.jpg
RedOrange
True
-23%
/images/product/medium/72797.png
VibratOrangeOcean
True
/images/product/medium/69996.jpg
False
/images/product/medium/66703.jpg
Purple
True
-26%
/images/product/medium/61601.png
False
-28%
/images/product/medium/61599.png
False
Visar sida 1 av 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • Visar sida 1 av 3

Rep och slingor

Det finns olika slags rep att välja mellan när man ska ge sig ut på klättringsäventyr. Dessa är ofta utformade och anpassade för olika sorters klättring och klättrare. Genom att välja rätt rep och slingor kan du radikalt påverka din klättring. Här finns ett utbud som hanterar flertalet stilar och utmaningar. Klätterrep är de mest dynamiska repen, det vill säga att de töjer sig vid hög belastning. Klätterrep ska klara så många som fem extrema fall för att bli godkända. Man skiljer mellan tre olika klätterrep: Enkelrep (helrep), Dubbelrep (halvrep) och Tvillingrep. Repsnören är en mindre dynamisk variant som är tunnare än klätterrep. Dessa används främst till hisslinor, prusiksnören och tältlinor. Statiska rep är fasta under belastning vilket även resulterar i ett högt fångryck. Dessa rep används för firning och andra reparbeten där ett statisk, alltså mer stumt, rep är passande. Dessa rep får aldrig användas vid klättring där förstemansfall kan förekomma.

Sydda slingor kan vara både rundslingor och expresslingor och dessa används till självsäkringar, mellansäkringar, topprepsfästen och annat. Slingor kommer ofta i materialen nylon eller dyneema där dyneema är det starkaste vilket innebär att man gör repen av dyneema tunnare och smidigare.

Rep för klättrare

Det finns rep som passar den mer erfarne klättraren och det finns rep som är anpassade till nybörjare. Rep som används inomhus behöver inte hantera det slitage som råder ute. Många rep kan användas både inomhus och utomhus. För de som klättrar i det fria och under vintern, är det viktigt att välja rätt. Det finns rep som inte absorberar fukt och som klarar svåra temperaturer helt utan att frysa.

Att alltid använda sig av rep och slingor av hög kvalitet är ett måste för alla klättrare oavsett om man är nybörjare eller mer erfaren och det är viktigt att se över sin utrustning innan man beger sig ut på klättringsäventyr.

Från en nyfiken idé, förväntansfull planering och ivrig research - till ett äventyr fyllt av nya upplevelser och oförglömliga minnen. Det spelar ingen roll om du är nybörjare, en erfaren våghals eller en obotlig livsnjutare som bara längtar ut till naturen. Vi brinner för att hjälpa dig på rätt spår inför ditt nästa stora äventyr. Med högkvalitativ utrustning från ledande varumärken, informativa guider och engagerade medarbetare, finns vi med dig hela vägen från start till slutdestination.

Laddar…
Laddar…